Český Krumlov - průvodce městem


Přejít na obsah

Hlavní menu:


Výhled směrem na východ

ZpětPlayDalší

Pohled z mostu před Budějovickou branou směrem na severovýchod
Most, který byl na této straně podle mého názoru nevhodně zvýšen, částečně brání výhledu dolů. Pohled je to ale pěkný, někdy až dramatický. První řada snímků ukazuje srovnání současného stavu a situací ve dnech 12. až 13. srpna 2002, kdy se říčka Polečnice (nazývaná též jako Chvalšinský potok) stala divokou řekou s velkou ničivou silou. Hladina Polečnice se zdvihla natolik, že protékala pod všemi čtyřmi oblouky mostu, z něhož jsou tyto snímky pořízené. Pátý snímek v pořadí ukazuje místo, které bylo před povodní zahrádkou, kterou voda servala až na kámen. Tento snímek byl pořízen 8. září 2002. Všimněte si také, že vinou povodně zmizela nejen zahrádka, ale i několik stromů.

Český KrumlovČeský KrumlovČeský KrumlovČeský KrumlovČeský KrumlovČeský Krumlov

Pohled z mostu před Budějovickou branou směrem na východ
Objektiv fotoaparátu se nyní posouvá směrem na východ a nabízí pěkný výhled. Snímky jsou z května a července 2009 a umožňují srovnání se 4. srpnem 2009, kdy se Polečnice opět rozvodnila. Naštěstí však již ne tolik jako v roce 2002. Přesto ale protékala i pod druhým obloukem mostu a ze skály před domkem pod mostem vytvořila ostrůvek.

Český KrumlovČeský KrumlovČeský KrumlovČeský KrumlovČeský KrumlovČeský Krumlov
Pod Budějovickou BbranouPod Budějovickou Bbranou

Vysoká voda
Určitou představu o burácivé síle říčky Polečnice snad pomohou vytvořit dvě krátká videa pořízená 4. 8. 2009, na které odkazují dva obrázky vlevo. Fotografie vpravo ukazuje výšku vody dne 12. srpna 2002.

Český Krumlov

Kaplička na východní straně mostu
Na východní straně mostu najdeme v kapličce sousoší z počátku 18. století. Nejedná se o sochařské ztvárnění hry na "tichou poštu". Nikdo tu nikomu nic nešeptá - sousoší má název Jidášův polibek.

Jidášův polibekJidášův polibekJidášův polibekJidášův polibekJidášův polibekJidášův polibek

Ú V O D | Od Špičáku k Buděj. bráně | Od Buděj. brány na Špičák | Výhled směrem na východ | Výhled směrem na západ | Budějovická brána | Pokračovat dále | Mapa stránek


Vytvořeno 05 5 2013 | vaclav.codl@seznam.cz

Zpět na obsah | Zpět na hlavní menu